Zaujímavé články
Bicykluj a chudni!
Bicyklovanie je nenáročný spôsob ako chudnúť a udržiavať sa vo forme.
Cykloturistika nie je len zábavnou formou relaxu. Je to zároveň skvelý...
Týždenná diéta s chutným...
Týždňová diéta. Diéta na celý týždeň.
Zakázané potraviny salámy, klobásy, slanina, hovädzie a bravčové mäso,...
Čierny cesnak - nová chuť bez...
Čierny cesnak - cesnak bez zápachu.
Netypicky vyzerajúci čierny cesnak neobsahuje žiadne konzervačné látky. Je...
Šesť rád ako jednoducho ušetriť...
Tipy a triky ako spáliť denne o 100 kalórií menej
Nasledujúce triky pomáhajú znížiť príjem kalórií bez toho, aby ste sa...

Výživové doplnky a chudnutie - naozaj to spolu veľmi súvisí!

Výživové doplnky

Doplnky výživy, športová výživa, doplnky stravy, ... synoným je viac ako dosť. Smutným faktom zostáva, že skepticizmus na týchto našich pomocníkov v chudnutí a zdraví je veľký.

Podstatou tohto problému je, že ľudia si mýlia doplnky výživy a zázračné formule. Nie! Výživové doplnky na chudnutie veľmi dobre prospievajú aj z hľadiska celkového zdravia, čo je snáď ešte dôležitejšie ako samotné chudnutie. Efekt chudnutia za ideálnych podmienok, ktorými sú náležitá úprava stravy, užívanie doplnkov výživy a fyzická aktivita je tzv. megaefektívny. Fyzickou aktivitou myslím aktivitu pohybovú. Pri tvarovaní postavy je potrebná návšteva posilňovne. Pohybová aktivita spáli kalórie ale efekt tvarovania postavy je možný iba cvičením na strojoch a s činkami. Behom, plávaním, korčuľovaní alebo inými aktivitami chudnutie vieme veľmi efektívne podporiť. Faktom ale zostáva, že tvarovať telo vedome a cielene je možné len a len vo fitnesscentre.

Prečo sú doplnky výživy tak dôležité?

Pripúšťam veľkú manipuláciu spotrebiteľov reklamou, bohužiaľ v dnešnom svete iná realizácia predaja akéhokoľvek tovaru nie je možná. Tovar aj najvyššej kvality a hodnoty sa bez reklamy k spotrebiteľovi nedostane. Doplnky výživy sú zväčša prirodzené zložky stravy a ľudského tela. Ide o výrazne zvýšené koncentrácie jednotlivých zložiek alebo zmes týchto zložiek, ktoré samozrejme spĺňajú zdravotnícke, hygienické a iné normy a na človeka nepôsobia nijak škodlivo!

Najbežnejšie využívanými sú L-Karnitín, kofeín, CLA - kyselina linolová. Princípom fungovania látok je zvýšenie kalorického výdaja termogenézou a urýchlením metabolických procesov. Jednoduchšie – navýšenie spálenej energie napr. činnosť, ktorá normálne „stojí“ v hodine trvania telo 100 kCal za prítomnosti týchto spaľovačov tuku (jedna z kategórií doplnkov výživy) spáli telo o 30% viac.

Je potrebné uvedomiť si, že doplnky výživy účinkujú aj pre nešportujúcich, neaktívnych ľudí.

Rozdiel je však v tom, že pri pozeraní televízora kde spálite cca 100 kCal/h navýšite príjmom doplnkov výživy na chudnutie výdaj na 130 kCal/h – rozdiel je 30 kCal čo je v množstve jedla asi malý úlomok sladkého keksu. Pri intenzívnom kruhovou tréningu v posilňovni, kde je možné spáliť cca 1000 kCal/h, sa navýši užitím doplnkov výživy kalorická spotreba o 30%, teda na 1300 kCal/h – rozdiel 300 kCal je v povedzme jedla misa zeleninového šalátu s kuracím mäsom. Pričom moje výskumy ukazujú, že účinnosť vysoko koncentrovaných zmesí spaľovačov tuku v kombinácií s intenzívnym tréningom môže stúpať až na 60 %, teda spálením 1600 kCal za hodinu!

Pravdou zostáva, že samotné užívanie doplnkov výživy bez akejkoľvek úpravy stravy a aktivity je veľmi chabé až zanedbateľné. V kombinácií s cvičením na stojoch, s činkami, vlastným telom alebo inou aktivitou sa dosahuje požadovaný efekt.

Average: 4 (1 vote)


Páči sa Vám článok

Výživové doplnky a chudnutie - naozaj to spolu veľmi súvisí!

? Podporte ho, a nechajte krátky komentár.
Komentáre
1
Komentáre
Už som podstúpila mnoho diét a spôsobov na to ako schudnúť. Nič však nebolo ofejktívne a pri všetkom koniec koncov nastupovali veľmi známe jojo efekty, ktoré sú tak nežiadúce. Zmenila som ale pristup a spôsob sama. Začala som veľa, dobre a pravidelne cvičiť a okrem toho som zmenila aj stravu od základov. Už len taký lnečnicový olej som vymenila http://www.najtelo.com/product-category/kokosovy-olej/ za oveľa lepšiu a zdravšiu formu a nemôžem to vynachváliť. Od vtedy som schudla 15kg a som na seba hrdá viac ako inokedy.
Pridať nový komentár
CAPTCHA
Captcha je prevecia proti automatizovanému spamu.
Najnovšie články o chudnutí
Ochrana osobných údajov a používanie cookies
Vyplnením formulára v súlade so zákonom 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v...
Tagy:
Prírodné produkty a zdravá výživa v online supermarketu iherb
Slovensko zažíva najväčší boom v online nakupovaní a zaznamenalo najväčší nárast...
Anketa
Privítali by ste tu fórum?
Prihlásenie
Nedávne komentáre