Zaujímavé články
Päť najväčších diétnych mýtov
Päť diétnych mýtov.
Poznáte ten pocit, keď do bodky dodržiavate princípy rôznych zaručených...
Účinné cvičenia pre štíhle nohy
Cvičenia na štíhle nohy, jogging.
Krásne a štíhle nohy sú snom každej ženy. Mužské obdivné pohľady padnú...
Diétne jačmenné rizoto s hubami
Diétne jedlo dňa: jačmenné rizoto s hubami.
Jedlo je bohaté na vlákniny, lebo miesto ryže použijeme na prípravu...
Kuracie prsia s diétnou krémovo-...
Diétne jedlo dňa: kuracie prsia so šampiňóvovou omáčkou.
Takto pripravené kuracie prsia sú nízkokalorické, s minimálnym obsahom...

Malý stravovací zlozvyk - niekoľko kilogramov navyše... (2. časť)

Kvalitný spánok, dostatok času na spanie.

Pri chudnutí nejde len o silu vôle, či jej nedostatok. Niekedy si nesprávne návyky ani len neuvedomíme. Lenže aj tieto zdanlivo maličké prehrešky stoja v ceste za vysnenou štíhlou postavou. Už vieme, koľko škody napáchame vynechaním raňajok, nočnými návštevami chladničky alebo neustálym zajedaním „niečoho malého“. Ale to zďaleka nie je všetko...

5. Emočné prejedanie sa

Mali ste zlý deň v práci? Prídete domov, otvoríte chladničku a začnete si liečiť citové boľačky jedlom. Všetci to veľmi dobre poznáme. Pozitívne aj negatívne emócie nás môžu prinútiť zjesť oveľa viac jedla, ako potrebujeme.
Tip: Treba si vybrať iný odbúravač stresu. Namiesto jedla sa radšej prejdite, venujte sa činnosti, ktorá vás baví alebo jednoducho sa z toho vyrozprávajte empatickému priateľovi.

6. Rýchlosť nadovšetko

Problémom hltavého jedenia je to, že si ani nestihneme uvedomiť stav sýtosti. Kým sa dostane informácia zo žalúdka do mozgu, tak to priemerne trvá od 15 do 20 minút. Ak teda „nahádžete“ do seba jedlo za kratšiu dobu, v konečnom dôsledku zjete viac. Vedecké výskumy potvrdili, že nedostatočný čas na jedlo je jedným z rizikových faktorov, ktoré spôsobujú nadváhu.
Tip: Spomaľte životné tempo aspoň pri stolovaní. Jedzte radšej menšie sústa, dôkladne požujte a nezabudnite si ich aj vychutnať. Jedlo nie je len nevyhnutná životná potreba, ale pokiaľ ste v príjemnej spoločnosti, tak sa stáva aj akousi malou spoločenskou udalosťou. Doprajte si dostatok času na to, aby váš organizmus stihol zaregistrovať pocit sýtosti.

7. Nedostatok kvalitného spánku

Ďalší z dôvodov, prečo môžeme priberať. Pokiaľ spíte 5 hodín a menej, tak máte nábeh na obezitu. Dospelý človek by mal spať minimálne 7 hodín denne.
Tip: Ak to pracovné povinnosti dovolia, doprajte si viac ako 5 hodín odpočinku. Naučte sa chodiť spať a vstávať v rovnakom čase. Platí to aj pre sviatky a víkendy. Aspoň hodinu pred spaním nejedzte, nešportujte, vyhnite sa počítaču a televízoru.

8. Najlepšie chutí pri televízore alebo počítači

Je dávno známe, že pokiaľ konzumujeme jedlá počas sledovania televízie alebo aj počítačových aktivít, tak zjeme oveľa viac jedla, ako by sme skonzumovali bez týchto rušivých vplyvov. Sústredíme sa skôr na sprievodné činnosti, nie na jedlo samotné. Tento zlozvyk poznajú tak deti, ako aj dospelí.
Tip: Vyhraďte si čas na jedlo a na zábavu. Nespájajte jedno s druhým. Ak pocítite hlad, tak radšej prerušte oddychovú, či pracovnú aktivitu, najedzte sa a potom sa vráťte k činnosti, ktorú ste vykonávali.

9. Priveľa nezdravých jedál

Nezdravé jedlá s vysokým obsahom tukov a cukrov okrem toho, že navodzujú pocit sýtosti, dokážu zvýšiť výrazne telesnú hmotnosť, ba dokonca vytvoriť závislosť na jedle. Nedajú však organizmu dostatok energie. Zdravých jedál postačí aj menšie množstvo na to, aby sme sa cítili sýti.
Tip: Jedzte v prevažnej miere zdravé potraviny, čerstvé ovocie a zeleninu. Fast foody by ste mali oblúkom obchádzať. Ak vaše obľúbené jedlo nepatrí medzi tie najzdravšie, tak si ho doprajte len raz za čas. Nemusíte sa ho vzdať úplne.

Malý stravovací zlozvyk – niekoľko kilogramov navyše... (1. časť)

Average: 4.7 (3 votes)


Páči sa Vám článok

Malý stravovací zlozvyk - niekoľko kilogramov navyše... (2. časť)

? Podporte ho, a nechajte krátky komentár.
Komentáre
2
Komentáre
samozrejme pri telke chuti najlepsie
ja mam presne problem s bodom 6 a 8, najprv sa rychlo najem-zazeniem hlad a potom sa este dotlacim pri telke... (ved 1 balicek cipsov neuskodi...) :( a po roku zistenie ze z 55kg je zrazu 65kg :((
Pridať nový komentár
CAPTCHA
Captcha je prevecia proti automatizovanému spamu.
Najnovšie články o chudnutí
Ochrana osobných údajov a používanie cookies
Vyplnením formulára v súlade so zákonom 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v...
Tagy:
Prírodné produkty a zdravá výživa v online supermarketu iherb
Slovensko zažíva najväčší boom v online nakupovaní a zaznamenalo najväčší nárast...
Anketa
Privítali by ste tu fórum?
Prihlásenie
Nedávne komentáre