Zaujímavé články
Kuracie prsia s diétnou krémovo-...
Diétne jedlo dňa: kuracie prsia so šampiňóvovou omáčkou.
Takto pripravené kuracie prsia sú nízkokalorické, s minimálnym obsahom...
Beh pre zdravie, psychickú pohodu...
Behom k peknej postave.
Prečítajte si pár skutočne presvedčivých dôvodov, prečo by ste mali...
Diétne jačmenné rizoto s hubami
Diétne jedlo dňa: jačmenné rizoto s hubami.
Jedlo je bohaté na vlákniny, lebo miesto ryže použijeme na prípravu...
Avokádom proti zvýšenému...
Avokádo znižuje cholesterol.
Avokádo patrí medzi tropické ovocie, ktoré svojím tvarom pripomína hrušku...

Plážová diéta (South Beach diéta) ako jedna z prevencií cukrovky...

Plážová diéta - diéta proti cukrovke.

South Beach diéta alebo len Beach diéta je ďalším populárnym spôsobom, ako schudnúť. Tvorcom tejto diéty je americký kardiológ Arthur Agatston. Jej základom je obmedzenie nezdravých sacharidov, a teda jednoduchých cukrov. Diéta je obľúbeným spôsobom redukcie telesnej hmotnosti práve preto, lebo to nie je drastická, radikálna diéta, ako sú napríklad niektoré monodiéty, pri ktorých smiete jesť len istý druh potravín. Beach diéta je miernejšia, dovoľuje chudnúcim najesť sa do sýtosti, a teda sa aj ľahšie dodržiava. Pôvodne bola navrhnutá pre kardiologických pacientov, aby redukciou hmotnosti odbremenili svoje srdce a cievy. Šlo teda o lekársky program.

Doba trvania South Beach diéty je rozčlenená do 3 etáp, pri ktorých je dôležité držať sa presne odporúčaných produktov. Konzumujeme výlučne potraviny s nízkym alebo stredným glykemickým indexom, keďže rozkolísaná hladina inzulínu dovoľuje ukladanie tuku najmä v oblasti brucha, a zároveň je hlavnou príčinou obezity.

Glykemický index je číslo, ktoré udáva dobu, za ako rýchlo spôsobí produkt zvýšenie množstva cukru v krvi. Čím rýchlejšie sú sacharidy spracované v organizme, tým rýchlejšie nastupuje pocit hladu.

Povolené potraviny počas South Beach diéty:

 • hovädzie mäso,
 • bravčové mäso,
 • teľacie mäso,
 • kuracie mäso,
 • morčacie mäso,
 • všetky druhy morských rýb (čo je pochopiteľné, pretože beach = pláž),
 • orechy,
 • vajcia,
 • syry,
 • olivový olej,
 • huby.

1. fáza South Beach diéty

Začiatočná fáza South Beach diéty trvá asi 2 týždne. Vaša strava by mala obsahovať sacharidy z čerstvého ovocia a zeleniny, nie však z ovocných štiav a džúsov. Dovolené sú aj potraviny s vysokým obsahom bielkovín a nižším obsahom tuku. Mali by ste jesť minimálne trikrát denne bežnú porciu jedla plus desiatu a olovrant. Nesmú sa vynechávať raňajky, keďže by potom prudko poklesol cukor v krvi. Vhodnými potravinami sú v prvej fáze South Beach diéty hlavne mäsové a mliečne výrobky, prípadne vajíčka, nie však v neprimeranom množstve.

2. fáza South Beach diéty

Táto fáza trvá dovtedy, kým nestratíte požadované množstvo kilogramov. Do svojho jedálnička môžete pridať celozrný chlieb a cestoviny, nelúpanú ryžu. Dovolené je konzumovanie len niektorých druhov cukrov. Ale základ plážovej diéty musí zostať dodržaný počas všetkých troch fáz. Inak povedané, ak chcete schudnúť, tak musíte aj naďalej konzumovať len potraviny s nízkym glykemickým indexom. Nielenže sa po dlhšej dobe dodržiavania tohto stravovacieho systému zníži hmotnosť, ale zlepší sa aj glykemický index chudnúceho a mala by sa mierne znížiť aj chuť od jedla.

3. fáza South Beach diéty

Do poslednej fázy sa prechádza po dosiahnutí požadovaného výsledku. Ani táto 3. fáza nie je o nič menej dôležitá ako predošlé, pokiať si chceme urdžať dosiahnuté krivky. Znížime počet jedál na 4 denne. Môžete si pridať produkty, ktoré boli zakázané v počiatočnej fáze, ale len v malom množstve. Povolené su teda už aj biely chlieb a zemiaky, občas dokonca sladkosti. Medzi jednotlivými jedlami treba však dodžiavať primerané prestávky.

Veľkým pozitívom plážovej diéty je fakt, že nie ste tak obmedzovaní, a teda nebude vás trápiť pocit hladu alebo slabosti.

Average: 4.8 (4 votes)


Páči sa Vám článok

Plážová diéta (South Beach diéta) ako jedna z prevencií cukrovky...

? Podporte ho, a nechajte krátky komentár.
Komentáre
2
Komentáre
Môžem v prvej, druhej alebo tretej fáze jesť ovsené vločky alebo cornflakesy??
Ako dlho trvá posledná fáza?
Pridať nový komentár
CAPTCHA
Captcha je prevecia proti automatizovanému spamu.
Najnovšie články o chudnutí
Ochrana osobných údajov a používanie cookies
Vyplnením formulára v súlade so zákonom 122/2013 Z. z. o ochrane osobných údajov v...
Tagy:
Prírodné produkty a zdravá výživa v online supermarketu iherb
Slovensko zažíva najväčší boom v online nakupovaní a zaznamenalo najväčší nárast...
Anketa
Privítali by ste tu fórum?
Prihlásenie
Nedávne komentáre